Спалах високопатогенного грипу птиці на території Кропивницького району у приватному секторі с. Созонівка Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області встановлено захворювання на високопатогенного грипу птиці.
Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області повідомляє про те, що у приватному секторі с. Созонівка Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області встановлено захворювання на високопатогенного грипу птиці типу субтипу Н5 та Н7.
Грип птиці - масове захворювання диких птахів та домашньої птиці, спричинене вірусом, який може передаватися від хворої птиці людині.
Серед диких птахів збудник хвороби (РНК-геномний вірус) не викликає важкої симптоматики та масового захворювання, чого не скажеш про свійських птахів, для яких інфікування може бути смертельним.
Переносниками інфекційного захворювання можуть бути: люди, комахи, гризуни, синантропна (горобці, синиці) та дика перелітна птиці. Зазвичай інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом, аліментарно та контактно.
Грип птиці може тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури. На інфікованому пір’ї збудник грипу зберігає активність протягом 8–20 діб. Виявлені ознак захворювання (пригнічення, відсутність апетиту, сльозотеча, ураження нервової системи тощо).
Дмитрівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області пропонує дотримуватися заходів з профілактики грипу птиці, а саме:
- ізольовано утримувати різні види птиці;
- унеможливити контакт домашньої птиці з дикою перелітною та дикою синантропною;
- обмежити або унеможливити доступ водоплавної птиці до відкритих водойм;
- не використовувати ряску з водойм для годівлі птиці;
- періодично проводити очищення приміщень для утримання птиці з наступною дезінфекцією;
- при утриманні птиці не допускайте її вигулу за межами двору та виключіть можливість контакту домашньої птиці з дикою (наприклад, водоплавною);
- здійснюйте знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- у разі підозри на захворювання та/або загибель птиці терміново сповіщати/інформувати спеціалістів ветеринарної медицини Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини.
ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЮДИНИ ПТАШИНИМ ГРИПОМ
Від зараження до перших клінічних проявів захворювання може пройти від декількох годин до 5 днів. Захворювання пташиним грипом починається з лихоманки, підвищенням температури тіла до 38 0С і вище, головного болю та болю у м’язах і горлі. Можливі водянисті рідкі випорожнення, часта блювота. Упродовж 2-3 днів з’являється утруднене дихання, вологий кашель, часто із домішками крові. Вірус пташиного грипу небезпечний тим, що в короткі терміни може призвести до розвитку пневмонії, важких ускладнень на серце та нирки, ураження головного мозку.
Передача вірусу пташиного грипу до людини, часто з летальними вислідом, викликає загальне занепокоєння.
Перший підтверджений випадок зараження людей «пташиним грипом» відбувся в Гонконгу в 1997 році, коли штам H5N1 викликав важке респіраторне захворювання у 18 осіб, з яких 6 померло. Випадки захворювання людей відбувалися під час епідемії високопатогенного «пташиного грипу», та були викликані тим же самим штамом, що й серед популяції свійської птиці. Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею. Упродовж 1997-2005 рр. у країнах Південно-Східної Азії захворіло 134 людини, 66 з них померли.
Більшість випадків захворювання людей було зафіксовано в сільських районах, переважно в результаті прямого контакту з мертвою або хворою домашньою птицею. На сьогодні випадків передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини виявлено не було.
Дмитрівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області.