ВИСОКОПАТОГЕННИЙ ГРИП ПТИЦІ
Останнім часом епізоотична ситуація щодо захворювання на високопатогенний грип птиці суттєво погіршилася, про що свідчать зареєстровані випадки захворювання дикої та свійської птиці у Київській, Миколаївській та Кіровоградській областях. Зокрема, у Кропивницькому районі останній випадок високопатогенного грипу птиці було зареєстровано у вересні 2024 року.
Високопатогенний грип птиці (ВПГП) - інфекційне, висококонтагіозне захворювання дикої та домашньої птиці, викликається одним із штамів вірусу грипу типу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення, може викликати в птахів 100% смертність. Вважається, що усі птахи сприйнятливі до даної інфекції, але деякі види менше, ніж інші. Мігруючі водоплавні птахи (частіше дикі качки) є природним резервуаром вірусу пташиного грипу. Вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків, дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії грипу швидко поширюються серед них. Вірус пташиного грипу, як правило, не вражає інші види тварин, окрім птахів і свиней. Інфекція серед свійської птиці може бути неочевидною (безсимптомною) або викликати зменшення яйценесення та захворювання системи дихання, а також протікати у миттєвій формі, викликаючи швидку загибель птиці від системного ураження без будь-яких завчасних симптомів.
ВПГП має серйозні наслідки для суспільства в усьому світі. Хвороба призводить до високих економічних збитків пов'язаних зі знищенням хворих птахів, ліквідацією осередків захворювання, економічними обмеженнями. При широкому поширенні збудника інфекції серед птахів збільшується можливість захворювання людей внаслідок передачі вірусу. Захворювання може передаватися від хворої птиці людині. Якщо пташиний вірус та вірус звичайного людського грипу одночасно попадає в організм людини, то з’являється новий штам, який набуває властивостей викликати важкий перебіг захворювання та легко передаватися від людини до людини, що може викликати пандемію грипу.
Оскільки основним резервуаром для вірусів ВПГП служать перелітні птахи, то спалахи хвороби у птахівничих господарствах зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени.
Рекомендації щодо профілактики грипу птиці в благополучних населених пунктах.
l Виключити контакт домашньої птиці з дикою. За можливості організувати безвигульне утримання птиці.
l Завезення нової птиці здійснювати виключно з благополучних щодо пташиного грипу територій за наявності ветеринарних документів.
l Забезпечення належних санітарних умов догляду та утримання домашньої птиці (очистка, дезінфекція приміщень, територій).
l Використання окремого одягу та взуття для догляду за птицею.
l Використання якісних та безпечних кормів, належне їх зберігання, виключивши доступ до них дикої синантропної та перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо).
l Бажана термічна обробка кормів.
l Дотримання правил особистої безпеки та гігієни.
l Надавати домашню птицю для огляду і вакцинації спеціалістам ветеринарної медицини.
l Про всі випадки захворювання й падежу домашньої птиці, а також у разі виявлення місць масової загибелі дикої птиці на полях, у лісах та інших місцях повідомляти ветеринарну службу та адміністрацію населеного пункту.
Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області